Postup zprovoznění Epson Aculaser M-1200 pod LinuxemNa openSuse 11.2 jsem tiskárnu na první pokus nerozjel, oficiálně nemá pro linux podporu, ale jelikož je to nějaký klon Epson EPL-6200L, měla by s jejím ovádačem fungovat.

Po pár večerech hledání a půlhodině svátečních listopadových hrátek jsem se dopracoval k postupu jak M-1200 přes USB zprovoznit (LPT jsem netestoval bo na něm mám t.č. Kyoceru K1220).

Ze stránky tohoto webu stáhni oba soubory (epsoneplijs-0.4.1.tgz a EPL-6200L-Hardy.ppd).

EPL-6200L-Hardy.ppd ulož do /usr/share/cups/model/epson (nebo .../epson_ppd)

epsoneplijs-0.4.1.tgz si někam rozbal a zkompiluj (s právy roota přes terminál a instrukce svaté trojce ./configure , make, make install, pokud nemáš v pc nainstalován kompilátor gcc kompilace nepojede a nahlásí už po prvním příkazu ./configure chybu, v tom případě přes YAST napřed doinstaluj gcc pro jazyk c/c++).

Jakmile proběhne kompilace, zkopíruj vytvořený soubor ijs_server_epsonpl do adresáře /usr/bin.

Pak už stačí restartovat cups service cups restart a nainstalovat tiskárnu s ovládači 6200L (přes CUPS nebo YAST).

Tiskárna mi pod openSUSE jede (přes počátační martýrium s hledáním jak na to) jak přes USB tak přes LAN a WiFi na Synology DA-101 (datové uložiště a print server), síťový tisk měl delší odezvu, takže mě potrápil než mi vyjela najednou celá kopa zkušebních tisků.
Nastavení síťového tisku přes Synology lpd://ip_NASu/usbprinter.Ovládače tiskárny EPSON Aculaser M1200, provozováno na openSuse 11.x, 12,x a tč. na 13.1
epsoneplijs-0.4.1.tgz
EPL-6200L-Hardy.ppd